ATAKI PANIKI - OBJAWY I LECZENIE


Ataki paniki - to nagły przypływ bardzo silnego lęku, często wraz z nieprzyjemnymi odczuciami w ciele – kołataniem serca, uczuciem ściskania w gardle, dusznościami, ciężarem w piersiach, pulsowaniem krwi, przyspieszonym tętnem.
 

Są to objawy silnego napięcia w układzie nerwowym, któremu dodatkowo towarzyszą rozmaite katastroficzne myśli.
 

Ten stan narasta szybko, w ciągu minut, na szczęście cały „atak” trwa nie dłużej niż 30 minut.
 

Objawy somatyczne różnią się u różnych ludzi.
 

Leczenie stresu 


Do najczęstszych należą:
  • uczucie gwałtownego bicia serca,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • skrócenie oddechu bądź uczucie duszenia/dławienia się,
  • zawroty głowy,
  • pocenie się,
  • uczucie nierealności świata i zmiany własnej psychiki.

Z reguły towarzyszą temu nieprzyjemne przeżycia, chory ma przeczucie katastrofy, zbliżającej się śmierci, obawia się utraty kontroli nad sobą, szaleństwa. (na szczęście ataki paniki "dobrze się leczą" w procesie psychoterapii)

Aby zrozumieć przeżycia osoby doświadczającej ataków paniki, trzeba wiedzieć, że pomiędzy napadami lęku człowiek dotknięty tym objawem bynajmniej nie czuje się zdrowy. Oczekuje on z niepokojem kolejnego ataku, albo też ma inne dolegliwości lękowe bądź somatyczne.

Badania mówią, że ok 9% ludzi ma lub miało ataki paniki o różnym nasileniu.

Charakterystyczny jest "lęk przed lękiem". Połączenie niespodziewanych, powtarzających się napadów paniki z tym "lękiem przed lękiem" jest tym, co wyróżnia owo zaburzenie spośród innych zaburzeń lękowych.

Zapraszamy do naszej poradni psychologicznej w centrum Warszawy. Umów się na wizytę i pozbądź się leków.


czytaj więcej - Nerwicowe błędne koło

 Przyczyny i objawy


Panika pojawia się nagle i bez żadnych konkretnych przyczyn. Cierpiące na tą dolegliwość osoby, nie są w stanie przewidzieć kiedy atak będzie miał miejsce. Napad paniki to doświadczenie ekstremalnego strachu o życie własne, członków rodziny, znajomych itp. Zaburzenie lękowe z napadami z napadami lęku, zwane lękiem panicznym może być początkiem agorafobii - nerwicy społecznej. Objawy to:

  • przyspieszone tętno i kołatanie serca,
  • nadmierne pocenie się, tzw. zimne poty,
  • brak tchu,
  • duszności,
  • niekontrolowany płytki oddech, powodujący spadek ilości tlenu w mózgu - hiperwentylacja,
  • ból w klatce piersiowej,
  • nagłe uczucie gorąca, 
  • drżenie,
  • uczucie dławienia się,
  • omdlewanie i zawroty głowy,
  • drętwienie kończyn,
  • strach przed śmiercią,
  • bladość,
  • nieprzyjemne dolegliwości układu trawiennego.

Jak to wygląda w praktyce

jak przebiega atak paniki

Postępowanie podczas ataku - Co robić, jak pomóc?

 

Niekontrolowany napad paniki pojawia się nagle i szybko narasta, osiągając trwające kilka minut apogeum. Znajomość schematu według, którego przebiega dolegliwość pomaga cierpiącej na nią osobie odzyskać kontrolę nad własnym ciałem. W celu walki z chorobą warto podjąć naukę technik relaksacyjnych, rozluźnienia mięśni czy świadomego i kontrolowanego oddychania. Jednym ze sposobów przerwania napadu jest oddychanie do papierowej torby, dzięki temu zyskujemy kontrolę nad oddechem i nie dochodzi do wspomnianej wcześniej hiperwentylacji. Dodatkowo warto mieć przy sobie opakowanie z szybko działającym środkiem uspokajającym, którego przyjmowanie zalecił nam lekarz. Duży wpływ na schorzenie ma aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia pomagają w odzyskaniu kontroli nad własnym ciałem, pozwalają lepiej poznać jego reakcję, rozładowują stres i napięcie nerwowe, uczą prawidłowego oddechu. 

Osoba postronna, mająca do czynienia z chorym w trakcie ataku powinna zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, w szczególności dotyczy to dzieci.
 

Problem tkwi w myśleniu

 

Zrozumienie dolegliwości jest niezwykle trudne. Wymienione powyżej przyczyny powstawania ataku paniki są oczywiste, największy wpływ mają myśli i umiejętność radzenia sobie ze stresem i lękiem. Jak trudne jest uspokojenie i odprężenie się w momencie kiedy lęk powstaje, wie tylko ten, kto kiedykolwiek go doświadczył. Powrócenie wówczas do odpowiedniego stanu w wielu przypadkach jest niemal niemożliwe. 

 

Ogromny wpływ na zrozumienie i postrzeganie własnej dolegliwości ma to w jaki sposób sam ze sobą rozmawiasz. Wewnętrzny dialog może powodować uczucie bezradności, zniechęcenie do walki z samym sobą a nawet uczucie wstydu. Takie nastawienie może przedłużać uczucie niepokoju i lęku a w wielu przypadkach nasilać jego objawy. Konieczna jest zmiana nastawienia oraz tego jak mówisz sam do siebie i co sobie wówczas myślisz. Celem dialogu jaki prowadzisz z samym sobą powinno być wsparcie i motywacja. Postaraj się zrozumieć siebie i być wyrozumiałym, uspokój własne myśli i nabierz dystansu do lęku jaki odczuwasz.

 

Zapraszamy do naszej poradni psychologicznej w centrum Warszawy. Umów się na wizytę i pozbądź się leków!

 
Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl



Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia