Kontakt
509-744-633 512-021-100
Napisz do nas e-mail
Adres
Warszawa 00-020
Chmielna 28A m 1A i 2

DDA i nie tylkoZatrzymaj się na chwilę i pomyśl,
Jakie było Twoje dzieciństwo?
Jakie sytuacje przychodzą Ci na myśl gdy myślisz o swojej przeszłości?
Z jakich doświadczeń czerpiesz wchodząc w związki i relacje z ludźmi?
 
Rzadko myślimy o swoim dzieciństwie jako szczególnie nieszczęśliwym, przyzwycziliśmy się, nie rozczulamy się nad sobą, zresztą takie dzieciństwo przecież jest jedynym jakim znamy...
 
Dzieci z niewesołym dzieciństwem w przyszłości,
jeśli w ich domu było za dużo alkoholu i trafią na określenie DDA - mogą się nazwać Dorosłymi Dziećmi Alkoholików, jest to określenie terapeutyczne. DDA to syndrom, zaburzenie myślenia, przeżywania uczuć, zachowania i kontaktów społecznych, wynikłe z doświadczeń przeszłości. Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA) mają trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w dorosłym życiu.
Psychologowie i terapeuci wyróżnili tą grupę osób ze względu na podobne trudności kłopoty, których doświadczają w późniejszym życiu, a które są związane z życiem w domu rodzinnym, w którym ktoś nadużywał alkoholu.
 
U DDA powtarza się:
  • lęk przed odrzuceniem
  • niska samoocena
  • zamrożenie uczuć
  • rezygnacja lub wyparcie własnych potrzeb
  • nieufność
  • brak poczucia bezpieczeństwa
  • i inne
 
Jeśli zaś dom był dysfunkcyjny to znaczy nie zaspakajał potrzeb członków rodziny, nie był do końca domem, może tylko mieszkaniem kilku osób razem, funkcjonuje określenie Dorosłe Dziecko z Dysfunkcyjnego domu lub dysfunkcyjnych rodziców DDDR. W końcu nie trzeba uzależnienia od alkoholu, może w domu być inny problem, z którym rodzice sobie nie radzą; ciężka choroba, depresja, chłód emocjonalny, nieobecność jednego z rodziców, skrajna bieda.

Jednak DDA, DDD, DDR to tylko skróty myślowe, pojęcia, za nimi skrywa się smutne, "poranione" dzieciństwo, które może stanąć na drodze do szczęśliwej przyszłości. 

 

Poranione dzieciństwo - Przebudzenie w krainie olbrzymówMaciej Żurek
Certyfikowany specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta

512021213
Nasze wewnętrzne cierpienia

Bywa, że czujemy, że coś nam w nas samych nie pasuje, coś uwiera, jednak wolimy ....

Ciekawe artykuły
Logo Psychologgia
Psycholog Psychologgia - Gabinet psychologiczny. Pomoc psychologiczna. Psycholog. Psychoterapia Warszawa. Nerwice. Depresja. Zaburzenia Odżywiania. Objadanie. Kompulsywne jedzenie. Lęk. Ataki paniki. Uzależnienia. Seksoholizm. Hazard.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych

Start /  W czym pomagamy? /  Sposoby /  Czytasz? /  Zespół /  Cennik /  Nowiny /  Kontakt /