Kontakt
509-744-633 512-021-100
Napisz do nas e-mail
Adres
Warszawa 00-020
Chmielna 28A m 1A i 2

Hazard Kasyna, maszyny, gry internetowe, karty…..

Hazard może być formą rozrywki. Pobudza wyobraźnię, wyzwala adrenalinę, daje obietnicę (przeważnie iluzoryczną) dużych pieniędzy. Wciąga.  Angażuje emocje, myśli. Niektórzy lubią ten styl relaksowania się. Wiele osób doznania związane z hazardem równoważy poczuciem realizmu. Poświęcają mu ograniczony czas, zdają sobie sprawę z małego prawdopodobieństwa ciągłego wygrywania, przegraną wkalkulowują w ryzyko.
 
Są jednak tacy, którym trudno jest się zatrzymać. Niektórzy z nich grają rzadko, ale zdarza im się tracić kontrolę i przegrywać duże sumy. Po takiej sytuacji poczucie winy i przygnębienie stratą pieniędzy powodują, że obiecują sobie, że „nigdy więcej”. Po jakimś czasie „coś” ponownie przyciąga i powoduje powrót do gry (z reguły z tym samym scenariuszem).
 
Inni grają regularnie, stopniowo podporządkowując swoje funkcjonowanie cyklowi przegrana – potrzeba odegrania się lub wygrana – chęć jej powtórzenia. Wywołuje to silne, sprzeczne emocje – ekscytację, wzrost adrenaliny, ale też poczucie winy, przygnębienie. Stopniowo przestaje być to tylko rozrywką, a zaczyna wpływać na inne sfery funkcjonowania. Zaczynają się pojawiać problemy finansowe (długi), pogarszają się relacje z bliskimi, zaniedbuje się obowiązki zawodowe. Pogarsza się funkcjonowanie emocjonalne – napięcie związane z narastaniem problemów może przechodzić w stan chroniczny, powodując obniżenie poczucia własnej wartości, obniżenie nastroju, bezsenność, myśli rezygnacyjne a nawet  samobójcze. Często narastanie problemu hazardowego łączy się z nadużywaniem alkoholu, przyjmowaniem narkotyków, leków bez zaleceń lekarskich.
 
Podobnie jak w każdym uzależnieniu zaczyna się tworzyć mechanizm „błędnego koła” – narastające poczucie utraty kontroli nad hazardem wzmacnia zachowania ucieczkowe. Wspomagane jest to przez zmiany w myśleniu – zaprzecza się problemom, bagatelizuje je, pojawia się marzeniowe planowanie (np. „dziś na pewno się odegram”).
 
Jak to przerwać?

Decyzję o próbie zmiany podejmuje się zazwyczaj w momencie, gdy nie da się zaprzeczyć narastającym stratom. Często ma się wtedy poczucie bezsilności, osamotnienia, desperacji. Warto przełamać opór przed przyznaniem się do bezsilności w tej sferze. Można wtedy sięgnąć po skuteczną pomoc. Specjalista terapii uzależnień zdiagnozuje problem i pomoże w skonstruowaniu optymalnej strategii radzenia sobie. Może ona obejmować różne, zależne od potrzeb, działania – terapię indywidualną, grupową, wsparcie farmakologiczne. Cele terapii mogą też być różnorodne. Niektórzy będą dążyli do całkowitego powstrzymania się od wszelkich rodzajów gry. Inni z kolei mogą uczyć się korzystania z hazardu w sposób bardziej kontrolowany.
Zmiana jest możliwa!!!


Maciej Żurek
Certyfikowany specjalista terapii uzależnień, psychoterapeuta

512021213
Nasze wewnętrzne cierpienia

Bywa, że czujemy, że coś nam w nas samych nie pasuje, coś uwiera, jednak wolimy ....

Ciekawe artykuły
Logo Psychologgia
Psycholog Psychologgia - Gabinet psychologiczny. Pomoc psychologiczna. Psycholog. Psychoterapia Warszawa. Nerwice. Depresja. Zaburzenia Odżywiania. Objadanie. Kompulsywne jedzenie. Lęk. Ataki paniki. Uzależnienia. Seksoholizm. Hazard.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych

Start /  W czym pomagamy? /  Sposoby /  Czytasz? /  Zespół /  Cennik /  Nowiny /  Kontakt /