Kontakt
509-744-633 512-021-100
Napisz do nas e-mail
Adres
Warszawa 00-020
Chmielna 28A m 1A i 2

Objadanie się, kompulsywne jedzenieJedzenie kompulsywne (kompulsywne obżeranie, objadanie się) – jest to zaburzenie odżywiania polegające na spożywaniu dużych ilości pokarmu lub ciągłe „podjadanie” w niekontrolowany sposób, mimo nieodczuwania fizycznegogłodu. Bywa określane także jako "uzależnienie od jedzenia".
 
Problem zaczyna się gdy jedzenie przestaje służyć uzupełnieniu energii do funkcjonowania i zmienia się w nieodpartą chęć zjedzenia czegoś (przeważnie wysokokalorycznego).
 
Początkowo przejadanie zdarza się z rzadka, łatwo je wytłumaczyć, potem coraz częściej, z czasem przestają działać wymówki, że coś było takie pyszne. Pojawiają się dodatkowe kilogramy ciała i próby odchudzania. Na tym etapie osoby objadające się kompulsywnie zaczynają się intuicyjnie czuć, że „coś jest nie w porządku” ze sposobem w jaki jedzą…  a zwykle jedzą w samotności, bez świadków, z uczuciem wstydu, złości lub poczucia winy.
 
Taka sytuacja trwa czasem latami, apetyt zamienia się w chorobę, życie zaczyna kręcić się wokół jedzenia, diet, odchudzania i znowu jedzenia.
 
Osoby jedzące kompulsywnie nie wiedzą dlaczego właściwie rozpoczynają jedzenie, gdy przecież nie czują głodu. Mówią o chęci zjedzenia czegoś, „smaku na coś”, nudzie, chęci zajęcia się czymś, pustce, stresie. Czasem o niepokoju, który ustępuje gdy jedzą lub są najedzone. To wskazuje na 
 
 
  psychologiczne podłoże kompulsywnego objadania się
 
 
 w odczuciu osób objadających się jedzenie tłumi emocje i łagodzi stres
 
Wraz z upływem czasu w procesie sensorycznego uczenia się dochodzi do sytuacji, w której automatyczną reakcją na stan podwyższonego napięcia czy lęku staje się jedzenie, które wydaje się pełnić rolę "narkotyku" pozwalającego zapomnieć o nieprzyjemnych przeżyciach, uczuciach czy ważnych decyzjach do podjęcia. Jedzenie staje się więc bardzo silną nagrodą i pocieszeniem. Staje się też niestety jednocześnie przyczyną cierpienia.
Po sesjach kompulsywnego obżarstwa pojawia się na ogół poczucie winy spowodowane nie tylko samymi napadami, i brakiem kontroli, ale także wynikającymi z nich problemami natury zdrowotnej, takimi jak nadwaga czy otyłość.
 
Niejednokrotnie osoby objadające się mają za sobą bardzo trudne i bolesne doświadczenia.
 

czytaj więcej:

Co sprzyja przejadaniu się

Ankieta Kompulsywnego Objadania się

Jedzenie Kompulsywne - Objawy

 

 Krzysztof Dziewulak
Psychoterapia, konsultacje psychologiczne

509 744 633
Nasze wewnętrzne cierpienia

Bywa, że czujemy, że coś nam w nas samych nie pasuje, coś uwiera, jednak wolimy ....

Ciekawe artykuły
Logo Psychologgia
Psycholog Psychologgia - Gabinet psychologiczny. Pomoc psychologiczna. Psycholog. Psychoterapia Warszawa. Nerwice. Depresja. Zaburzenia Odżywiania. Objadanie. Kompulsywne jedzenie. Lęk. Ataki paniki. Uzależnienia. Seksoholizm. Hazard.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych

Start /  W czym pomagamy? /  Sposoby /  Czytasz? /  Zespół /  Cennik /  Nowiny /  Kontakt /