Kontakt
509-744-633 512-021-100
Napisz do nas e-mail
Adres
Warszawa 00-020
Chmielna 28A m 1A i 2

PrzemocPrzemoc, zwłaszcza w bliskich relacjach, odbiera energię potrzebną do życia i budowania pozytywnego obrazu siebie.

W dłuższej perspektywie tracą na niej wszyscy – ofiary, świadkowie, sprawcy. Bez względu na to, jakie jest dziś Twoje miejsce w błędnym kole przemocy, możesz to zmienić. A im szybciej podejmiesz taką decyzję, tym większe będą Twoje emocjonalne korzyści.
 
Kiedy mówimy o przemocy?
 
Przemoc może się zdarzyć w każdej relacji – między partnerami, rodzicami i dziećmi, pomiędzy rodzeństwem czy rówieśnikami. Opiera się bowiem na nierównowadze sił.
 
Wszędzie tam, gdzie, nawet w najlepszej wierze, dochodzi do wykorzystywania przewagi, jaką mamy nad drugim człowiekiem, można mówić o przemocy.
 
A przewagę możemy mieć nie tylko fizyczną, ale też ekonomiczną (gdy więcej zarabiamy), psychiczną (gdy jesteśmy bardziej odporni od drugiej osoby, lepiej radzimy sobie z napięciem, stresem, lękiem itp.), społeczną, instytucjonalną (gdy nasza pozycja społeczna, jest wyższa).
 
Przemoc to takie zachowanie lub zaniechanie, które wykorzystuje przewagę jednej ze stron i tym samym powoduje cierpienia i szkody drugiego człowieka. Bywa, że przemoc jest utożsamiana z agresją. Tymczasem są to zjawiska podobne ale nie identyczne.
 
Zdolność do zachowań agresywnych jest naturalna dla wszystkich ludzi. Każdy z nas może w określonych sytuacjach zachować się w sposób agresywny. Nie znaczy to jednak, że każdy stosuje przemoc. Aby zachowanie agresywne stało się przemocą musi byćintencjonalne, a więc zmierzać do określonego celu („dostał lanie, bo nie chciał się uczyć”, „musiałem ją uderzyć, bo rozglądała się za innymi”). Ponadto musi naruszać prawa i dobra drugiego człowieka, np. prawo do wolności, godności osobistej, prawo do decydowania o sobie, do nietykalności itd. Musi też występować przewaga jednej ze stron. Tak więc nie każde zachowanie agresywne jest przemocą.

czytaj dalej

mity na temat przemocy

"załóż golfik" - niewinna przemocEwelina Bazyluk
Psycholog, terapia sokncentrowana na rozwiązaniach

Nasze wewnętrzne cierpienia

Bywa, że czujemy, że coś nam w nas samych nie pasuje, coś uwiera, jednak wolimy ....

Ciekawe artykuły
Logo Psychologgia
Psycholog Psychologgia - Gabinet psychologiczny. Pomoc psychologiczna. Psycholog. Psychoterapia Warszawa. Nerwice. Depresja. Zaburzenia Odżywiania. Objadanie. Kompulsywne jedzenie. Lęk. Ataki paniki. Uzależnienia. Seksoholizm. Hazard.
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych

Start /  W czym pomagamy? /  Sposoby /  Czytasz? /  Zespół /  Cennik /  Nowiny /  Kontakt /